BLOOMINGTON – The Illinois High School Association has announced regional and sectional assignments for their winter sports.
The winter sports championship seasons begin with Boys Bowling Regional Saturday and runs through the Class 3A and 4A Boys Basketball Championships the weekend of March 18-19 at Carver Arena in Peoria.
Get The Latest News!
Don't miss our top stories and need-to-know news everyday in your inbox.
Here are the Regional and Sectional assignments for Riverbender-area schools for the winter season:
BOYS BOWLING
COLLINSVILLE REGIONAL (SATURDAY, JAN. 16 AT CAMELOT BOWL, COLLINSVILLE): Metro East Lutheran, Fr. McGivney Catholic Individuals Only), Granite City
TAYLORVILLE REGIONAL (SATURDAY, JAN. 16 AT SPARE TIME LANES, DECATUR): Alton, Civic Memorial, Edwardsville, Jersey, Piasa Southwestern, Roxana, East Alton-Wood River
TOP FOUR TEAMS AND TOP SEVEN INDIVIDUALS NOT ON QUALIFYING TEAMS ADVANCE TO CAHOKIA REGIONAL AT BEL-AIR BOWL, BELLEVILLE, SATURDAY, JAN. 23; STATE CHAMPIONSHIP AT ST. CLAIR BOWL, FAIRVIEW HEIGHTS, JAN. 29-30.
GIRLS BOWLING
COLLINSVILLE REGIONAL (SATURDAY, FEB. 6, AT CAMELOR BOWL, COLLINSVILLE): Alton, Civic Memorial, Edwardsville, Metro East Lutheran, Granite City, Jersey, Piasa Southwestern, Roxana, East Alton-Wood River
TOP FOUR TEAMS AND TOP FIVE INDIVIDUALS NOT ON QUALIFYING TEAMS ADVANCE TO JOHNSTON CITY SECTIONAL AT SI BOWL, CARTERVILLE, SATURDAY, FEB. 13; STATE CHAMPIONSHIP AT CHERRY BOWL LANES, ROCKFORD, FEB. 19-20
WRESTLING
INDIVIDUAL STATE TOURNAMENT AT STATE FARM CENTER, URBANA-CHAMPAIGN, FEB. 18-20; TEAM STATE TOURNAMENT AT U.S. CELLULAR COLISEUM, BLOOMINGTON, SATURDAY, FEB. 27
CLASS 1A
BELLEVILLE ALTHOFF REGIONAL (SATURDAY, FEB. 6): Metro East Lutheran, Roxana, East Alton-Wood River
TEAM CHAMPION ADVANCES TO LITCHFIELD SECTIONAL TUESDAY, FEB. 23; TOP THREE INDIVIDUALS IN EACH WEIGHT CLASS ADVANCE TO CARTERVILLE INDIVIDUAL SECTIONAL FEB. 12-13
CLASS 2A
TRIAD REGIONAL (SATURDAY, FEB. 6): Civic Memorial, Jersey
TEAM CHAMPION ADVANCES TO MATTOON SECTIONAL
TUESDAY, FEB. 23; TOP THREE INDIVIDUALS IN EACH WEIGHT CLASS ADVANCE TO MAHOMET-SEYMOUR INDIVIDUAL SECTIONAL FEB. 12-13
CLASS 3A
QUINCY REGIONAL (SATURDAY, FEB. 6): Alton, Edwardsville, Granite City
TEAM CHAMPION ADVANCES TO TEAM SECTIONAL (SITE TBD) TUESDAY, FEB. 23; TOP THREE INDIVIDUALS IN EACH WEIGHT CLASS ADVANCE TO BOLINGBROOK SECTIONAL FEB. 12-13
BOYS SWIMMING AND DIVING
EDWARDSVILLE SECTIONAL (SATURDAY, FEB. 20): Alton, Edwardsville, Fr. McGivney Catholic (Individuals Only), Granite City
QUALIFYING TEAMS AND INDIVIDUALS ADVANCE TO STATE CHAMPIONSHIP FEB. 25-27 AT EVANSTON TOWNSHIP HIGH SCHOOL
GIRLS BASKETBALL
CLASS 1A-2A STATE CHAMPIONSHIPS FEB. 26-27, CLASS 3A-4A STATE CHAMPIONSHIPS MARCH 4-5 AT REDBIRD ARENA, NORMAL
CLASS 1A
NORTH GREENE SECTIONAL – SUBSECTIONAL A (CENTRALIA CHRIST OUR ROCK LUTHERAN AND LEBANON TO HOST REGIONALS): Metro East Lutheran
NORTH GREENE SECTIONAL – SUBSECTIONAL B (MOUNT OLIVE AND NORTH GREENE TO HOST REGIONALS): Carrollton, Hardin-Calhoun
REGIONAL WINNERS ADVANCE TO NORTH GREENE SECTIONAL; NORTH GREENE SECTIONAL WINNER ADVANCES TO SALEM SUPERSECTIONAL
CLASS 2A
BEARDSTOWN SECTIONAL – SUBSECTIONAL A (PIASA SOUTHWESTERN AND NORTH MAC TO HOST REGIONALS: Piasa Southwestern
REGIONAL WINNERS ADVANCE TO BEARDSTOWN SECTIONAL; BEARDSTOWN SECTIONAL WINNER ADVANCES TO ILLINOIS COLLEGE SUPERSECTIONAL, JACKSONVILLE
CAMPBELL HILL TRICO SECTIONAL – SUBSECTIONAL A (BREESE CENTRAL AND DUPO TO HOST REGIONALS): Marquette Catholic, Roxana, East Alton-Wood River
REGIONAL WINNERS ADVANCE TO CAMPBELL HILL TRICO SECTIONAL; CAMPBELL HILL TRICO SECTIONAL WINNER ADVANCES TO ILLINOIS COLLEGE SUPERSECTIONAL, JACKSONVILLE
CLASS 3A
BENTON SECTIONAL – SUBSECTIONAL B (SALEM AND TRIAD TO HOST REGIONALS): Civic Memorial, Jersey
REGIONAL WINNERS ADVANCE TO BENTON SECTIONAL; BENTON SECTIONAL WINNER ADVANCES TO UI-SPRINGFIELD SUPERSECTIONAL
CLASS 4A
ALTON SECTIONAL – SUBSECTIONAL A (BELLEVILLE WEST AND GRANITE CITY TO HOST REGIONALS): Alton, Edwardsville, Granite City
REGIONAL WINNERS ADVANCE TO ALTON SECTIONAL; ALTON SECTIONAL WINNER ADVANCES TO ILLINOIS WESLEYAN SUPERSECTIONAL, BLOOMINGTON
BOYS BASKETBALL
CLASS 1A-2A STATE CHAMPIONSHIPS MARCH 11-12, CLASS 3A-4A STATE CHAMPIONSHIPS MARCH 18-19 AT CARVER ARENA, PEORIA
CLASS 1A
NORTH GREENE SECTIONAL – SUBSECTIONAL A (EDINBURG, GREENFIELD TO HOST REGIONALS): Carrollton
NORTH GREENE SECTIONAL – SUBSECTIONAL B (BUNKER HILL, LEBANON TO HOST REGIONALS): Metro East Lutheran
REGIONAL WINNERS ADVANCE TO NORTH GREENE SECTIONAL; NORTH GREENE SECTIONAL WINNER ADVANCES TO JACKSONVILLE SUPERSECTIONAL, JACKSONVILLE BOWL
CLASS 2A
PICKNEYVILLE SECTIONAL – SUBSECTIONAL A (GREENVILLE, TRENTON WESCLIN TO HOST REGIONALS): Carrollton
PICKNEYVILLE SECTIONAL – SUBSECTIONAL B (DUPO, SPARTA TO HOST REGIONALS): Marquette Catholic, Roxana, East Alton-Wood River
REGIONAL WINNERS ADVANCE TO PICKNEYVILLE SECTIONAL; PICKNEYVILLE SECTIONAL WINNER ADVANCES TO CARBONDALE SUPERSECTIONAL AT SIU ARENA
CLASS 3A
HIGHLAND SECTIONAL – SUBSECTIONAL A (COLUMBIA, TRIAD TO HOST REGIONALS): Civic Memorial, Jersey
REGIONAL WINNERS ADVANCE TO HIGHLAND SECTIONAL; HIGHLAND SECTIONAL WINNER ADVANCES TO SPRINGFIELD SUPERSECTIONAL, PRAIRIE CAPITAL CONVENTION CENTER
CLASS 4A
COLLINSVILLE SECTIONAL – SUBSECTIONAL B (ALTON, EAST ST. LOUIS TO HOST REGIONALS): Alton, Edwardsville, Granite City
REGIONAL WINNERS ADVANCE TO COLLINSVILLE SECTIONAL; COLLINSVILLE SECTIONAL WINNER ADVANCES TO NORMAL SUPERSECTIONAL, REDBIRD ARENA
More like this: