WOOD RIVER - Below are the East Alton-Wood River Boys Track and Field Invite results. Marquette's boys slipped past Maryville Christian and Staunton to claim the Invite championship.

East Alton-Wood River Invite

Get The Latest News!

Don't miss our top stories and need-to-know news everyday in your inbox.

Boys Team Results

  1. Marquette Catholic 66
  2. Maryville Christian 62
  3. Staunton 61
  4. Trenton-Wesclin 55
  5. Breese Materi Dei 54.5
  6. East St. Louis (SIUE Charter) 49
  7. East Alton-Wood River 48
  8. Father McGivney Catholic 45
  9. Freeburg 44
  10. Centralia Christ Our Rock 43
  11. Madison 42
  12. Metro East Lutheran 30
  13. New Athens 22
  14. Waterloo Gibault Catholic 18
  15. Nokomis 11.5
  16. Carrollton 7
  17. O’Fallon First Baptist 4

100 meters - 1. Jaylen Wiley, East St. Louis Charter, 11.48 5. Mykai Taylor, Marquette 11.89.

200 meters - 1. Jaden Rochester, Marquette, 23.65, 3. Ethan Rantaen, Staunton, 23.67 and La’town Average, EAWR, 23.91.

400 meters 1. Jared Ury, Maryville Christian, 51.46, 3. Nathan Oller, Staunton, 53.32, and Charles Fedder, MELHS, 53.89.

800 meters - 1. Adam Broekemeier, MELHS, 2:11.10, 2. Taylor Ahring, McGivney, 2:13.04, 3. Daniel Kline, Marquette, 2:13.33.

1600 meters - 1. Cole Dachsteines, New Athens, 5:01.46, 2. Liam Schmidt, McGivney, 5:05.27, 3. Liam Boeing, McGivney, 5:06.56

3200 meters - 1. Nolan Goebel, Mater Dei, 10:26.41, 3. Aiden Green, Staunton, 11:15.20, 4. Levi Huber, McGivney, 11:20.41

110-meter high hurdles - 1. Landyn Mitchell, Christ Our Rock Lutheran. 16.20, 2. Cade King, Maryville Christian, 17.21.

Article continues after sponsor message

300-meter low hurdles - 1. Luke Hilmes,, Breese Materi Dei, 43.31, 2. Cade King, Maryville Christian 43.69.

4 x 100 relay - SIUE Charter, 45.44, 4. Marquette - Taylor, Justin Fears, Kevin Carter, and Jayden Rochester, 46.0.

4 x 200 relay - 1. Madison, 1:34.88, 2. EAWR - Travis Skinner, Tamarion Marshall, Latown Everage and Kirk Lane, 1:35.60, 4. Marquette Catholic.

4 x 400 relay - 1. Maryville Christian - Cade King, Jared Jay, Mitch Abert and Noah Jacob, 3:40.70, 2. Staunton, 3:48.51, 3. McGivney, 3:52.59.

4 x 800 relay - 1. Father McGivney, 8:58.48 - Tyler Ahring, Liam Schmidt, Liam Boeing and Will Rakers, 2. EAWR, 9:42.41.

Shot Put - 1. Jack Beamer, Marquette, 13.68 meters, 3. Alex McCloud, Marquette, 11.98 meters.

Discus - 1. Jack Beamer, Marquette, 40.75 meters, 3. Josh Coulby Maryville Christian 35.52, 4. Brady Carroll, 32.56 meters.

High Jump - 1. Earnest Davenport, Madison, 2.0 meters, 2. Cade King, Maryville Christian, 1.75 meters.

Long Jump - 1. Jaylen Wiley, East St. Louis SIUE Charter, 6.46 meters, 2. Landyn Mitchell, Christ Our Rock, 5.66 meters, 4. Tah’juan Smith, EAWR, 5.23 meters.

Triple Jump - 1. Thomas Ogata, Staunton, 11.93 meters and 2. Josiah Brown, EAWR, 11.28 meters.

More like this:

May 2, 2024 - Gateway Metro Track Championship Sees Record Performances, Explorers, Griffins and Knights Post Solid Performances

Apr 8, 2024 - Griffins' Rybak, Gilbertson, Hawks' Flowers Standout: Father McGivney Catholic Is East Alton-Wood River Invite Champion

May 11, 2024 - McGivney Sends Many Athletes To State, Wins North Mac Sectional Decisively, Hawks' Fields Qualifies In Sprints

Apr 15, 2024 - Lilly Gilbertson Posts Three School Records: Griffins Girls Capture Sam Bennett Invite Title, Boys Are Third At Staunton Meet

Apr 23, 2024 - Roxana Notches Small School Madison County Boys Track Crown, Eagles Second